Kolejni zakładnicy wypuszczeni. Izrael: Hamas wystrzelił rakietę
Informację przekazał amerykański "Wall Street Journal", powołując się na zaangażowanych w sprawę urzędników z Egiptu. Oznacza to rozpoczęcie ósmego dnia rozejmu między Izraelem a Hamasem.
Porozumienia obejmie uwolnienie kolejnych izraelskich zakładników w zamian za palestyńskich więźniów – podał "WSJ" – cytując egipskich urzędników. Oficjalnego potwierdzenia tej informacji nie ma na razie ze strony Izraela i Hamasu.
Wiadomo jednak, że sześciu zakładników uwolnionych w czwartek wieczorem przez stronę palestyńską dotarło już na teren Izraela, co potwierdziły tamtejsze siły zbrojne. Uwolnieni zostali skierowani do szpitali, gdzie przejdą badania medyczne i gdzie spotkają się ze swymi rodzinami.
Agencja Reutera przekazała natomiast, że w czwartek Hamas uwolnił ośmiu zakładników. Z kolei izraelska służba więzienna poinformowała w nocy z czwartku na piątek, że wypuściła 30 Palestyńczyków z izraelskich więzień.
Rozejm przedłużony?
W czwartek Siły Zbrojne Izraela (IDF) przekazały w komunikacie, że rozejm będzie kontynuowany, a mediatorzy podejmą próby doprowadzenia do uwolnienia większej liczby przetrzymywanych przez bojowników Hamasu zakładników, w zamian za uwolnienie ustalonej liczby więźniów palestyńskich.
Wzajemne oskarżenia Izraela i Hamasu
Rzecznik IDF powiedział, że w nocy w kierunku Izraela została wystrzelona jedna rakieta, ale przechwycił system obrony antyrakietowej Żelazna Kopuła.
We wtorek Izrael i Hamas wzajemnie oskarżyły się o naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni.
Siły Obronne Izraela poinformowały, że kilku żołnierzy z przebywających w Strefie Gazy jednostek odniosło lekkie rany w rezultacie trzech eksplozji i strzelaniny w północnej części Strefy.
Jeden z rzeczników wojskowego ramienia Hamasu oznajmił z kolei, że do "starcia w terenie" doszło po tym, jak izraelskie wojska naruszyły warunki zawieszenia broni.
Incydenty nie sprawiły jednak, że zawieszenie broni zostało zerwane. Do zdewastowanej przez izraelskie wojska Strefy Gazy dostarczana jest teraz pomoc humanitarna, a zaangażowane w sprawę kraje trzecie wzywają do wykorzystania czasu na znalezienie rozwiązania konfliktu bez prowadzenia działań militarnych.